Rady a tipy, ako efektívne navrhnúť kuchynskú linku

Chystáte sa rekonštruovať vašu starú kuchyňu alebo sa sťahujete do nového bývania a zariaďujete ju od nuly? Na to, aby dokázala splniť aj tie najvyššie očakávania, musíte pri jej návrhu optimálne skĺbiť dizajn s praktickosťou. Ako na to? Prinášame vám niekoľko rád, ktorých sa oplatí držať.

Ujasnite si vaše možnosti

Kuchynská linka musí byť vždy prispôsobená priestoru, ktorý máte k dispozícii. Žiadny strach, či už máte malú, alebo veľkú kuchyňu, v dnešnej dobe dokážete vždy nájsť optimálne riešenie. Využiť sa oplatí najmä návrh kuchynskej linky na mieru od profesionálov. Tí vám pomôžu dospieť k najlepšiemu spôsobu, ako z vašich rozmerových možností vyťažiť maximum. Okrem toho, taktiež vám poradia ohľadom materiálov a farebných kombinácií.

Praktickosť na prvom mieste

Na základe priestorového rozmiestnenia sa môžete rozhodnúť pre klasickú kuchynskú linku na jednej stene, rohovú kompozíciu v tvare písmena L alebo usporiadanie s ostrovčekom. V prípade špecificky tvarovaných miestností sa viete vydať aj cestou netradičných kuchynských liniek v tvare písmena U či G..

Praktickosť na prvom mieste

Predtým, ako si začnete vyberať materiály a farebné zladenie kuchynskej linky, si ujasnite usporiadanie jednotlivých skriniek a spotrebičov. Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať jednoducho, zariaďovanie kuchyne je v skutočnosti spojené s množstvom rôznych špecifík. Aby sa vám v nej dobre pohybovalo a pracovalo, myslieť by ste mali na nasledovné zásady.

Chladnička a skriňa s potravinami

Potravinový kútik v podobe chladničky, mrazničky a skrine na potraviny sa obyčajne nachádza na okraji kuchynskej linky. Jednotlivé suroviny tak vždy nájdete na jednom mieste a nemusíte pobehovať hore-dole kuchyňou.

kuchynské linky

Priestor na prípravu surovín

Keď si z chladničky a skrine vyberiete suroviny na varenie, musíte ich nejakým spôsobom spracovať – rozbaliť, umyť a nakrájať. V blízkosti potravinového kútika by tak mala byť dostatočne veľká pracovná plocha, na ktorej môžete všetky tieto prípravné operácie vykonať. Dobre poslúži aj ostrovček, ktorý vám poskytne veľa priestoru na prácu.

Praktický tip:

V okolí plochy na prípravu surovín majte odpadkový kôš. Ten môže byť taktiež priamo zabudovaný do kuchynskej linky, aby nepôsobil opticky rušivo.

Drez a umývačka riadu

Kuchynský drez by mal byť umiestnený hneď vedľa plochy na prípravu surovín. Pod neho môžete inštalovať vyššie zmieňovaný odpadkový kôš a do jeho blízkosti situovať umývačku riadu, aby ste pri nakladaní mokrých hrncov, tanierov a pohárov nemuseli chodiť cez celú kuchyňu. Myslite aj na to, že neďaleko umývačky je dobré mať skrinky a poličky, v ktorých skladujete riad.

Varná doska, mikrovlnka a rúra

Varnú dosku do kuchynskej linky zakomponujte tak, aby bol vedľa nej určitý priestor na odloženie surovín, hrncov alebo tanierov. Rúru a mikrovlnku je dobré vložiť do vysokej skrinky s otvormi na mieru. Tieto spotrebiče tak zapadnú do jednoliateho dizajnu linky, máte ich pekne na očiach a pri pečení sa nemusíte neustále zohýnať až k zemi, aby ste skontrolovali stav jedla.

Zdroje obrázkov: beng.sk